صفر تا صد

صفر تا صد بلک بری(پارت دوم)

نوشته شده توسط ابراهیم آلانی

بلک بری داران عزیز در این مطلب با ما همراه باشید با تاریخچه و اطلاعاتی بسیار جالب و مفید در رابطه با کمپانی بلک بری


بنا بر تقاضای بسیاری از دوستان در این پست قصد داریم توضیحات کامل و شفافی را در رابطه با تاریخچه و امنیت در کمپانی بزرگ بلک بری بررسی کنیم.با ما همراه باشید:

تاریخچه کمپانی

بلک بری BlackBerry ازترکیب Black+Berry تشکیل شده است که به معنای توت سیاه یا همان شاه توت می باشد.این نام از شباهت دکمه های کیبورد این تلفن به میوه بلک بری گرفته شده است.بلک بری نام تجاری تولید کننده تلفن های هوشمند و همراه است که توسط شرکت آمریکایی_کانادایی ریسرچ این موشن(Reserch In Motion) یا همان RIM ازسال ۱۹۹۱ اداره میشود. RIM درواقع سیستم اینترنتی و پست الکترونیکی بلک بری را از سال ۱۹۹۱ اداره میکند.نام شرکت بلک بری توسط شرکت بازاریابی  Lexion Baranding ابداع شد.

شرکت کانادایی بلک بری در سال ۱۹۸۴ درشهر واترلو توسط دو دانشجوی مهندسی به نام های مایک لازاریدیس(Mike Lazaridis)مدیر عامل RIM و داگلاس فرجین(Duglas Fergin)معاون مدیر شرکت در آن زمان تاسیس گردید.بلک بری تا قبل از ۴ فوریه ۲۰۱۳ به نام Reserch In Motion شناخته می شد و سپس این شرکت نامش را به BlackBerry Limited تغییر داد.

بلک بری نخست به دلیل داشتن امکانات فرستادن و دریافت نامه های الکترونیکی(ایمیل)در محدوده خدمات شبکه تلفن همراه مشهور بود.

اولین دستگاه بلک بری RIM 850 یک پیچر دو طرفه بود که در مونیخ آلمان در سال ۱۹۹۱ معرفی شد،این شرکت در سال ۱۹۹۶ ،RIM900 ،اولین دستگاه مبتنی بر صفحه کلید را روانه بازار کرد.درابتدا این شرکت بروی تکنولوژی بی سیم تمرکز داشت و اولین تلفن بلک بری با قابلیت ارسال ایمیل وپیچ کردن بدون صدا در سال ۱۹۹۸ ارائه شد.

امنیت در بلک بری

این شرکت شبکه رمز گذاری بسیار امنی برای دریافت و ارسال اطلاعات و ارتباطات از طریق تلفن های بلک بری ارائه کرد.شیوه ی ایجاد امنیت در بلک بری به این شکل است که وقتی از یک گوشی بلک بری ایمیل یا پیام فوری برای گوشی دیگری فرستاده می شود ابتدا اطلاعات داخل گوشی رمز گذاری خواهند شد سپس به یکی از سرورهای بلک بری در انگلیس یا کانادا انتقال داده می شوند و رمزهای اطلاعات در سرور شکسته خواهند شد و دوباره به صورت رمز به گوشی مقصد فرستاده می شوند.

به دلیل کد گذاری فوق العاده پیچیده ی اطلاعات در شبکه موبایل،ردیابی و بازخوانی اطلاعات ردوبدل شده غیر ممکن بود و نگرانی برخی کشورها از این شیوه و تهدید به قطع سرویس های شبکه بلک بری در این کشورها،RIM ضرر مالی بزرگی را متحمل شد(از جمله پاکستان و هند)

نگاهی به تاریخچه فراز و نشیب های بلک بری

۲۰۰۲:قابلیت تماس صوتی رابه بلک بری ۵۸۱۰ اضافه کرد.

۲۰۰۳:در رده ی ۱۰۰ شرکت بزرگ غیر مالی قرار گرفت و در همان سال اولین بلک بری با نمایشگر رنگی را ارائه کرد.

۲۰۰۴:مجله تایم در این سال در جریان بیستمین سال تاسیس RIM،لازاریدیس را در لیست ۱۰۰ نفره ی افراد قدرتمند وبا نفوذ قرار داد.

۲۰۰۷:از سوی TSX به عنوان ارزشمندترین کمپانی معرفی گردید ودر این سال گوشی curve را معرفی کرد اما چون همزمان با رونمایی انقلابی آیفون بود انتظاری که از این محصول می رفت حاصل نیامد.

۲۰۰۸:سهام RIM به بالاترین حد خود رسید اما با استقبال از گوشی آیفون این سهام رو به افت رفت.

۲۰۰۹:فروشگاه App World برای رقابت با اپل راه اندازی شد.

۲۰۱۰:بلک بری شرکت QNX Software Systems را خریداری کرد و برای رقابت با ای پد از تبلت Play Book رونمایی کرد.

۲۰۱۱:با کاهش سهم بازار بلک بری و افزایش کاربران گوشی های اندرویدی شرکت یاهو که تا آن زمان از بلک بری به عنوان اسمارت فون سازمانی خود استفاده میکرد،تلفن های دیگری را جایگزین گوشی سازمانی خود کرد.

۲۰۱۲:سهام شرکت بلک بری افت چشم گیری داشت و نیروی کاری زیادی از آن اخراج شدند.

۲۰۱۳:در بحبوحه تولید BlacBerry 10 شرکت نامش را به BlackBerry Limited تغییر داد و با شعار یک برند یک پیمان در سازمان توانست دوباره احیا بگردد.واولین اسمارت فون های با os 10 یعنی Z10 و Q10 را روانه بازار کرد.

۲۰۱۴-۲۰۱۵:با رونمایی وتولید گوشی های Z30,Passport,Priv,Leap,Porsche,…توانست کاربران قدیم و جدید خود را تا حدی راضی نگه دارد.

یکی از بهترین شاخص های تکنولوژی بلک بری این هست که امکان تبدیل یک محیط استاندارد برای توسعه دهندگان ابزارهای جانبی میسر شده است.

برخی از قابلیت های BlackBerry 10

صفحه کلید هوشمند،بلکبری هاب و صندوق ورودی یکپارچه،امنیت فوق العاده،ترکیب قابلیت های تجاری_کاری در کنار استفاده شخصی،ابداع رابط کاربری بسیارجالب و زیبا توسط خود بلک بری بر خلاف اندروید،…

اگر نمیتوانی باعشق کار کنی وتنها احساست به کار بی میلی و تنفر است،بهتراست که کارت را ترک کنی وبر در مسجد نشینی واز آنان که با شادی کار می کنند صدقه بگیری،زیرا اگر با بی تفاوتی نان بپزی،نان تلخی خواهی پخت که تنها نیمی از گرسنگی انسان را برطرف می کند.”جبران خلیل جبران”

درباره نویسنده

ابراهیم آلانی

ebrahim.alan@gmail.com
telegram.me/Ebrahim_Alani_Official

۲۹ نظر

نظر بدهید