ویژه

گزارش مالی بلک بری | عملکرد فراتر از انتظار

نوشته شده توسط ابراهیم آلانی

سلا م درود بر بلک داران عزیز و مشتاقان بلک بری،با ما همراه باشید با بررسی و ضعیت و گزارش مالی کمپانی بزرگ بلک بری در اوایل ۲۰۱۶…


کمپانی بلک بری، در روز جمعه گزارش سه ماهه چهارم سال مالی خود را منتشر نمود و در کمال تعجب، می توان درآمد و درنتیجه ی آن، سودآوری را نیز در میان آن مشاهده کرد. در نتیجه این سودآوری، ارزش سهام این کمپانی نیز با رشدی ۵.۱ درصدی مواجه گشته است.جان چن ،مدیرعامل بلک بری می گوید: اوضاع مالی ما دیگر جای سوالی باقی نگذاشته و هم اکنون، در حال تثبیت درآمدها و البته بازگرداندن نگاه ها به سوی شرکت خود هستیم.آقای Chen، مدیر عامل بلک بری، در نظر دارد تا سودآوری بالای این کمپانی از فروش سرویس های امنیتی را افزایش دهد؛ مشکل بلک بری اینجاست که این شرکت در این زمینه، از مشتریان کمی برخوردار بوده و حال در پی بازاریابی بهتر و یافتن سازمان های بیشتری برای استفاده از آنهاست.همچنین ارزش هر سهم بلک بری در نتیجه رونمایی از گزارش مالی اخیر، از ۹.۵۹ به ۹.۷۷ دلار در Nasdaq افزایش یافت. گفته می شود سهام داران این کمپانی نیز از این سودآوری غیر منتظره به شدت خوشحال شده اند؛ بخش اعظم درآمد سه ماهه نهایی سال مالی مربوط به سیستم عامل QNX می شود که مورد استفاده ی بالایی نیز دارد، از خودرو گرفته تا راکتورها.یکی از تحلیلگران موسسه BGC به نام Colin Gillis معتقد است: «آقای چن و تیمش، یکی از بهترین تیم های مدیریتی فعلی هستند، اما باید تمام تلاش خود برای احیای این کمپانی را به کار گیرند.»کمپانی کانادایی، در گزارش مالی اخیرش، از سود خالص ۲۸ میلیون دلاری خود خبر داده، در بازه زمانی مشابه در سال گذشته، این شرکت با زیانی ۱۴۸ میلیون دلاری مواجه شده بود.در گزارش مالی اخیر این شرکت نیز، فروش محصولات نرم افزاری نسبت به سال پیش ۲۰ درصد افزایش داشته و با درآمد ۶۷ میلیون دلاری همراه بوده است. Brian Colello، محقق سازمان Morningstar نیز اعتقاد دارد که این شرکت در جاده ی درستی گام برداشته و در انتهای سال مالی ۲۰۱۶ هم می تواند آماری درخشان تر، هر چند اندک از خود نشان دهد.

بهبود وضعیت کمپانی را باید به حساب در پیش گرفتن سیاست‌هایی خواند که بلک بری در جهت بهبود اوضاع و ساختار خود در پیش گرفته است. همانطور که می‌دانید بلک‌بری یکی از نام‌های قدیمی فعال در حوزه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند است؛ اما به نظر می‌رسد این کمپانی موفق شده که برخلاف سایر کمپانی‌های قدیمی که این روزها فقط نامی از آن‌ها باقی مانده، دوباره به میدان کارزار بازگشته و همچون گذشته دوستداران سبک و سیاق گوشی‌های بلک‌بری را راضی کند.

انتشار گزارش مالی کمپانی در سه ماهه‌ی سوم سال مالی ۲۰۱۶ نشان از این دارد که ارزش سهام کمپانی ۱۳ درصد افزایش یافته و میزان ضرردهی نیز بیش از پیش کاهش یافته است. همانطور که اشاره کردیم این مهم از طریق در پیش گرفتن سیاست‌هایی نظیر بازاریابی استراتژیک و سرمایه‌گذاری در دو حوزه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار رقم خورده است. شاید یکی از محصولاتی که توانسته نقش تاثیرگذاری در بهبود وضعیت بخش سخت‌افزار داشته باشد، گوشی‌هوشمند بلک بری Priv است که مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید روانه‌ی بازار شد.در کنار عرضه‌ی پریو، بلک بری سیاست‌های جدیدی را در رابطه با فروش گواهی خود در پیش گرفته که از این‌رو نمی‌توان موفقیت بخش نرم‌افزار را نیز دست کم گرفت. همچنین توسعه‌ی انواع نرم‌افزار‌های کاربردی برای پلتفرم‌ها باعث شده تا درآمد این بخش افزایش یافته و علاوه بر گسترش نام و نشان بلک بری، وضعیت مالی کمپانی بهبود یابد.

گزارش مالی شرکت بلک بری در سه ماهه چهارم

 • درآمد کل ۴۸۷ میلیون دلار
 • درآمد از بخش نرم افزار و سرویس های بلک بری ۱۵۳ میلیون دلار
 • نقدینگی کل ۷۸ میلیون دلار
 • کل مبلغ سرمایه گذاری شده ۲.۶۲ میلیارد دلار
 • اشتراک ۳۶۰۰ نفر در سرویس BES

آمار و درصد ها 

 • رشد ۱۰۶% درآمد از بخش نرم افار و سرویس ها
 • رشد ۷۰% BES در ۳ ماه
 • درآمد کلی، ۳۲% از فروش نرم افزار، ۲۹% از ارائه سرویس و خدمات و ۳۹% از بخش سخت افزار

نگاهی به گزارش مالی این کمپانی می‌تواند تمام موارد ذکر شده را اثبات کند. همانطور که اشاره کردیم کمپانی بلک بری که در شهر انتاریو کانادا مستقر است، با کاهش ضرردهی به سه سنت در ازای هر سهم موفق شده تا میزان ضرردهی خالص خود را به کمتر از ۱۵ میلیون دلار کاهش دهد. گمانه‌های کارشناسان نشان از رقم خوردن ضرری ۱۴ سنتی به ازای هر سهم برای این کمپانی داشت که انتشار این گزارش مالی، خط بطلانی بر تمام این پیش‌بینی‌ها کشید. درآمد بلک بری از محل نرم‌افزار به بیش از دو برابر افزایش یافته و بخش سخت‌افزار نیز به لطف محصولاتی نظیر پریو با افزایش ۱۳ میلیون دلاری درآمد روبرو شده و مجموع درآمد آن از ۲۰۱ میلیون دلار به ۲۱۴ میلیون دلار افزایش یافته است.البته کل درآمد گزارش شده توسط بلک‌بری در مقایسه با پیش‌بینی کارشناسان نشان از کاهش دارد. بلک‌بری از کسب درآمد ۴۸۷ میلیون دلاری خبر داده؛ در حالی که کارشناسان و تحلیل‌گران انتظار داشتند تا این کمپانی درآمدی ۵۶۳ میلیون دلاری را کسب کند.

جان چن، مدیر عامل بلک‌بری وعده داده که با وضعیت رو به بهبود بلک بری انتظار می‌رود تا این کمپانی از سال مالی ۲۰۱۷ که از ابتدای ماه مارس ۲۰۱۶ آغاز می‌شود، دوباره به سوددهی برسد. چن حتی به این موضوع اشاره کرده که بلک بری می‌توانسته در سه ماهه‌ی سوم گزارش بهتری را داشته باشد، اما سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک صورت گرفته که نتیجه‌ی آن در آینده‌ی مشخص خواهد شد، باعث شده تا آنچه که امروز می‌بینیم، ماحصل تلاش سه ماهه‌ی بلک بری باشد.

افزایش درآمد بلک بری در بخش سخت‌افزار را می‌توان به قطع یقین به حساب عرضه‌ی گوشی هوشمند چون Priv گذاشت. با وجود اینکه بلک بری در مقایسه با سه ماهه‌ی پیش تعداد کمتری گوشی هوشمند به فروش رسانده، اما درآمد بیشتری را کسب کرده است. براساس گزارش منتشر شده بلک بری ۷۰۰٫۰۰۰ دستگاه اسمارت فون به فروش رسانده که ۱۰۰٫۰۰۰ دستگاه کمتر از سه ماهه‌ی پیش از آن است؛ اما افزایش میانگین قیمت گوشی‌های به فروش رفته از ۲۴۰ دلار به ۳۱۵ دلار باعث شده تا درآمد کمپانی افزایش داشته باشد. چن در رابطه با وضعیت گوشی‌های هوشمند، مهاجرت به اندروید را یک گزینه‌ی ممکن خوانده و به این موضوع اشاره کرده که در پیش گرفتن این سیاست باعث کاهش هزینه‌های تولید می‌شود.

با مشاهده‌ی کاهش فروش محصولات سخت‌افزاری، بلک‌بری با تغییر سیاست‌های خود به سمت توسعه‌ی انواع سرویس‌های نرم‌افزاری رفت؛ هرچند تولید گوشی را نیز از نظر دور نداشت. براساس اطلاعات ارائه شده، بلک‌بری انتظار دارد تا بخش نرم‌افزار این کمپانی بیش از ۳۰ درصد پیشرفت را شاهد باشد.

اضهارات جان چن در این باره:

“به جرات می‌توان گفت که ما در بخش نرم‌افزار‌های اینترپرایز موفق عمل کرده و سهمی را به برای خود دست و پا کرده‌ایم. ما در سه‌ماهه‌ی چهارم درآمد خود از بخش نرم‌افزار و فروش گواهی نرم‌افزاری را به بیش از دو برابر افزایش داده و همچنین رکورد کسب درآمد در این حوزه را به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رساندیم. ما درصدد آن هستیم تا در سال مالی ۲۰۱۷ بیش از پیش به توسعه‌ی بخش نرم‌افزار ادامه داده و سوددهی این بخش از کمپانی را افزایش دهیم. پس از انتشار گزارش مالی بلک‌بری، سهام این کمپانی با کاهشی ۸ درصدی روبرو شد”

نظرات خود در مورد آینده و وضعیت شرکت بلک بری را با ما در میان بزارید…

تا عاقلان بخواهند راهی برای خندیدن بیابند دیوانه ها هزاران بار خندیده اند…

روزگارتان دوانه وار باد…!!!

ابراهیم آلانی_بلک بری ایران

درباره نویسنده

ابراهیم آلانی

ebrahim.alan@gmail.com
telegram.me/Ebrahim_Alani_Official

۱۱ نظر

 • قبل از هر چیز اون -۳ سنت مال گزارش مالی سه ماه قبل بوده که الان -۵ سنت در هر سهم هست، در آمد شرکت نسبت به سال گذشته که ۶۶۰ میلیون دلار بوده رسیده به ۴۸۷ میلیون که نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار ضرر دهی داشه، گوشی پریو ۶۰۰ هزار بیشتر نفروخته که حداقل فروشی که براش پیشبینی میشد ۸۵۰ هزار تا بوده، یکی از دلایلش گرون بودن بیش از حد گوشی هست که بخاطر امن کردن اندروید هزینه ی زیادی ماهانه رو دست شرکت گذاشته، گوشی میان رده ای که قرار بود اوایل سال ۲۰۱۶ معرفی بشه رفت برای آخرای سال ۲۰۱۶ که همین هم نشون از نداشتن برنامه ی خاص برای بخش سخت افزار هست که احتمالا سال سال آخر برای بخش تولید گوشی بلکبری هست. پس تجبی نداره سهام شرکت ۸ درصد کم بشه و اما شما کلا تو مقاله هاتون جانب داری زیادی از بلکبری میکنید که انگار همچی گل و بلبل هست که نیست اصلا، من گزارش مالی شرکتت رو خوندم که فقط افت شرکت رو تو همه زمیه ها نشون داده غیر از نرم افزار که سود دهیش ۱۰۳ درصد بوده. بی دلیل هم نیست چون مدیر عامل شرکت هم گفته بود هدف ما بخش نرم افزتر شرکت هست.

  • salam doste aziz,age deghat karde bashin goftim gozareshe 4 mahe ke on 3 maho ham shamel mishe dar zemn man khodam to hame arse baranhaye dg ham kar mikonam be sorate takhasosi va aslan janebdari nemikham anjam bedam chon chizi ke ayan ast che hajat be bayan ast…va dar akhar shoma goftin sherkatet ke bayad yadavar besham sherkate belachberry motalegh be hame tarafdarano dostdaranesh hast na man ya shakhse bekhsosi…bazam mamnon ke ba ezharateton ma ra hamrahi mikonid’movafagh bashid

 • سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم مشکل پریو تو داغ کردن گوشی موقعه استفاده برطرف شده یا همچنان همونطوری مونده؟
  می خواستم بخرم ولی به خاطره این مشکلش که البته زیادم برام فرقی نمیکنه
  با تشکر

   • من خیلی جاها دیدم تو یه سری از کامنت های پست های همین سایت که گفته شده بود
    که موقع استفاده بی دلیل داغ میکنه.دلیل سوالم این بود
    اگه دقیق تر بگید ممنون میشم

    • درود بر شما دوست عزیز.گرم شدن گوشی در استفاده ی عادی آزاردهنده نیست.اما تو بازی های سنگین واقعا داغ میشه که طبیعیه واسه هر دستگاهی.

 • سلام خسته نباشید بخشید گوشی پریو ازنظر پردازنده نسبت به گوشی ایفون ۶ اس و گالکسی اس ۷ اج خیلی پایینه و دوربین این گوشی عمل کرد خوبی روداره .

نظر بدهید